Ceny dálničních známek 2025: Rakouská stoupla výrazně, nejvíc zdražilo Slovensko.

Dálniční známky v roce 2025 opět podraží. Dálniční známka zdraží nejen u nás, ale i u sousedů v Rakousku a na Slovensku. Přinášíme stručný přehled včetně informací o délce dálniční sítě.

Česká republika (délka dálniční sítě 1501 km)

V Česku se od ledna ceny dálničních známek poprvé navýší podle automatické valorizace, která je vypočítána z vývoje inflace a délky dálniční sítě. Od začátku roku tak podraží všechny druhy známek - jednodenní o desetikorunu na 210 korun, desetidenní o 20 Kč na 290 Kč, měsíční zdraží o 30 Kč na 460 Kč a roční bude stát 2440 korun, oproti loňsku o 140 korun více. Bezemisní vozidla s elektrickým či vodíkovým pohonem budou moci dálnice nadále využívat zdarma.

Rakousko (délka dálniční sítě 1750 km + 500 km rychlostních silnic)

V sousedním Rakousku kromě elektronické známky stále ještě nabízí fyzickou vinětu k vylepení na okno. Také platnost je pevně daná - od prosince předchozího roku do ledna roku následujícího, celkem tedy 14 měsíců. I když dlouhá léta platilo, že ceny známek v Rakousku stoupaly spolu s inflací, od loňska bylo toto pravidlo zrušeno. A tak zatímco v letech 2023 a 2024 zůstala cena ročního kuponu stejná, pro příští rok se zvedne rovnou o 7,7 procenta. Nově vyjde na 103,80 eura, a poprvé tak překonává stoeurovou hranici.

Slovensko (délka dálniční sítě zhruba 500 km)

Celoroční kupón v roce 2025 podraží o polovinu, z 60 na 90 eur. Mezi dovolenkáři oblíbená jednodenní známka zdraží o 2,70 eura na 8,10 eura. Naopak ušetří ti, kterým k cestě na dovolenou a zpět stačí desetidenní kupon - ten totiž meziročně zlevní z 12 na 10,80 eura.

Slovinsko (délka silniční sítě zhruba 600 km)

Cena roční známky vyjde na 117,50 eura, měsíční na 32 a sedmidenní na 16 eur. To však ještě nemusí nic znamenat, v minulosti země zdražovala až se začátkem turistické sezony. Mohlo by tomu tak být i příští rok, kdy lze očekávat, že Slovinsko konečně zavede také jednodenní známku, jak to členským státům ukládá nařízení Evropské komise. Slovinský systém výběru dálničních poplatků je mezi turisty pravidelně podrobován kritice. Kromě toho, že jsou kupony dost drahé, chybí mezi nimi v jiných zemích obvyklý desetidenní. Kdo tedy jede na týden například do Chorvatska, musí si obvykle pořídit dva týdenní nebo rovnou měsíční kupon.

Ve Slovinsku platíte i za výšku kapoty

Kromě toho má výběr poplatků v této zemi další zvláštnost - neodvíjí se jen od hmotnosti auta, ale i od výšky kapoty nad předním kolem. Pokud totiž v této části vozu dosahuje 1,3 metru a více, platí se za známku dvojnásobná sazba. Týká se to zpravidla majitelů mikrobusů, jako například VW Transporter, Citroën Jumper nebo Renault Master. Stoprocentní přirážku platí třeba i retro Volkswagen ID.Buzz.

Truck.