Skokové zvýšení minimální mzdy řidičů z 20 800 na 29 120 Kč? Nic nemožného.
Stát v současné době řeší změny v minimální mzdové úrovni pro firmy hledající pracovníky mimo Evropskou unii. Vzrůst by mohla o několik tisíc korun. Dopad by to ale mohlo mít i na Čechy, protože platí pravidlo „za stejnou práci stejná odměna“.
Vláda schválila pro příští rok minimální mzdu 20 800 korun. Firmy, které hledají vhodné uchazeče v zahraničí s napětím čekají na jinou státem stanovenou mzdovou hladinu: minimální mzdu pro pracovníka dovezeného z třetích zemí.
Ve hře je přitom varianta mzdové hladiny 29 120 korun, což je 1,4násobek minimální mzdy. Firmy by přitom měly správně upravit i výplaty pro české pracovníky, aby nedocházelo k diskriminaci.
Jak k tomu došlo?
Firmy využívají k dovážení pracovníků ze zahraničí Program kvalifikovaný zaměstnanec. Cílem programu je zrychlit administrativu nutnou k získání pobytového oprávnění pracovníka výměnou za to, že stát nastavuje kritéria, včetně minimální výše mzdy, kterou bude pracovník po celou dobu pracovního poměru pobírat. Doposud byla minimální výše mzdy navázána na 1,2násobek „zaručené mzdy“. Jenže tento pojem se s novelou vytratil ze zákoníku práce a od příštího roku je potřeba nastavit mzdovou hladinu jinak.
„Probíhají meziresortní debaty o nahrazení aktuálního 1,2násobku zaručené mzdy jiným kritériem, přičemž kritérium 1,4násobku je jednou z diskutovaných možností. Toto kritérium je mimochodem již zakotveno v Projektu pracovní migrace z Indonésie, který vláda schválila v červnu tohoto roku,“ říká Miluše Trefancová z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu, které je hlavním gestorem Programu kvalifikovaný zaměstnanec.
Pro firmy to může být problém
Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiří Horecký se pozastavuje nad tím, proč se pracuje s variantou 1,4násobku průměrné mzdy. Popisuje konkrétní situaci v textilním průmyslu. „V automobilovém průmyslu to může být úplně jedno, ale máme odvětví, kde to problém je. V oděvním průmyslu byla v červenci průměrná mzda 26 501 korun, pokud by to opatření vešlo v platnost, tak by nastupující zaměstnanec v roce 2025 musel mít nastupující mzdu 29 120 korun,“ popisuje Horecký a dodává, že cenu v oděvním průmyslu určuje trh, pokud by se zvedly mzdy, musela by se zvednout i cena výrobků a hrozí, že firma už je neprodá. „Typicky jde o dřevozpracující průmysl, textilní průmysl, ale i zemědělství,“ říká prezident konfederace.
Program kvalifikovaný zaměstnanec byl spuštěn v září 2019, do letošního roku jím prošlo 89 tisíc zahraničních pracovníků.
Zdroj: Seznam.cz